Liemke Keiler 25.1 Handheld Thermal Monocular
Price:
Stock:
In stock
Description
The all-rounder for still hunting and stand hunting in field and forest.
THE NIGHT AT HAND - KEILER FAMILY
Liemke
THE PREMIUM HAND-HELD DEVICES FROM LIEMKE – SMALL AND COMPACT
LIEMKE_KEILER-25_1-2023_05-A1_02163-min_(1)_30x30
BRILLIANT IMAGE
Brilliant image with 384x288 pixel 12 μm VOx sensor and 25 mm lens.  The mature image processing software and two quick-change image modes for different observation conditions provide a natural looking image with very good detail identification. With the five color modes, you can use the device according to your preferences.
RECOMMENDATIONS FOR USE
KEILER-2
The long-range specialist for field and mountain hunting on extensive terrain.
KEILER-1
The premium all-rounder for field and forest hunting on mixed terrain.
KEILER-25.1
RANGE, FIELD OF VIEW, AND MAGNIFICATION
Comparison of practical key figures
INTUITIVE OPERATION AND INDIVIDUAL ADJUSTMENTS
MULTIMEDIA CONNECTIVITY
DISCOVER THE LIEMKE APP!
LIEMKE_KEILER-25_1-2023_05-A1_02396 (1) (1)_30x30
COMFORTABLE –
ALSO FOR SPECTACLE WEARERS
LONG-LASTING, REPLACEABLE BATTERY
The battery can be changed quickly and silently thanks to the bayonet mount.
Added benefit: The CHARGER-K (available as an accessory) can also be used as a power bank!
LIEMKE_KEILER-25_1-2023_05-A1_02391_30x30
COMPACT AND ROBUST
*30 min. at 1 m water depth
FLEXIBLE USE WITH EITHER HAND
Technical Data
Model
KEILER-2
KEILER-1
KEILER-25.1
Detector and Optics
Objective lens
50 mm f/1.1
35 mm f/1.0
25 mm f/1.0
Field of view
15,4x12,3 m / 100 m
22x17,6 m / 100 m
18,5x13,9 m / 100 m –10.5°x8°
Resolution and type
640x512 VOx
384×288 VOx
Pixel Pitch
12 μm
Pixel field of view (PFOV)
0,24 mrad
0,34 mrad
0,48 mrad
Detection range
2.500 m
1.750 m
Image frequency
50 Hz
NETD
50 mK
40 mK
Magnification
2,7x optical magnification (digital zoom up to 14,0x)
1,9x optical magnification (digital zoom up to 10,0x)
2,4x optical magnification (digital zoom up to 10,0x)
Focussing range
1 m to infinity
Display
1.024x768 OLED
Functions and Media
Internal memory
32 GB
WiFi and app compatibility
yes
Battery runtime
up to 9 h
up to 10 h
Physical and Environmental Features
Dimensions
163x75x56 mm
158x72x47 mm
147x72x47 mm
Weight
510 g
465 g
445 g
Waterproof
IP67 (dust-tight / waterproof when submerged for a short time)
Operating and storage temperature
-20 °C to +50 °C / -40 °C to +70 °C